Honor X7c
- Snapdragon 4 Gen 24 Nanometer
- 5200 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.8 inches1080x2412
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Predecessor Comparison
Here's how Honor X7c compares with its predecessor Honor X6c:
Advantages of Honor X7c
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm SnapDragon 4 Gen 2, compared to the predecessor's Mediatek Helio G81 Ultra. This means faster processing and improved overall performance.
Drawbacks Compared to Honor X6c
- The battery has a smaller capacity (5200 mAh) than the Honor X6c (5300 mAh), which could affect battery life.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Honor X7c comparisons
Honor X7c Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 5,200mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 4 Gen 2 chipset
+24 more phones to find
| Released | 2025 August 18 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, MagicOS 8 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 35 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 166.9 x 76.8 x 8.2 mm |
| Weight | 193 g |
| IP Rating | IP64, Dust-tight and protected against water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Moonlight White, Forest Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Aluminosilicate glass |
| Tech | TFT LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 850nits |
| Size | 6.8 inches, 111.3 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 86.8% |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio 389 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 4 Gen 2 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 613 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 2x2.2 GHz Cortex-A78 + 6x1.95 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5200mAh |
| Wired charging | 35W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP, f/2.2, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
What are the key specifications of the Honor X7c?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 4 Gen 2, fitted with a 6.8 inch display, a battery with 5200 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.



