Honor X6c
- Helio G81 Ultra12 Nanometer
- 5300 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.61 inches720x1604
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Predecessor Comparison
Here's how Honor X6c compares with its predecessor Honor X5:
Advantages of Honor X6c
- This phone is powered by a better chipset: Mediatek Helio G81 Ultra, compared to the predecessor's MediaTek Helio G25. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone offers a larger battery capacity (5300 mAh) compared to the Honor X5 (5000 mAh), resulting in longer usage time.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Honor X6c comparisons
Honor X6c Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,339mAh | Current: 5,300mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Helio G81 Ultra chipset
+12 more phones to find
| Released | 2025 June 06 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, Magic OS 9 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 35 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 164 x 75.6 x 8.4 mm |
| Weight | 199 g |
| IP Rating | IP64, Dust-tight and protected against water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Midnight Black, Ocean Cyan, Moonlight White |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | TFT LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1010nits |
| Size | 6.61 inches, 105.3 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 84.9% |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio 266 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Helio G81 Ultra |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 2x2.0 GHz Cortex-A75 + 6x1.7 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 6GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5300mAh |
| Wired charging | 35W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP, f/2.2, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, proximity |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Price | 130 € |
What are the key specifications of the Honor X6c?
It is powered by the Mediatek Helio G81 Ultra, fitted with a 6.61 inch display, a battery with 5300 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.




