Honor X6a
- Helio G3612 Nanometer
- 5200 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.56 inches720x1612
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Popular Honor X6a comparisons
Honor X6a Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 5,200mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Helio G36 chipset
+10 more phones to find
| Released | 2023 July 28 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, Magic UI 7.1 |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.3 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight | 188 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Cyan Lake, Midnight Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | TFT LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Brightness | 400nits |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 84.3% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 84.30% |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio 269 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Helio G36 |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 4x2.2 GHz Cortex-A53 + 4x1.7 GHz Cortex-A53 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5200mAh |
| Wired charging | 22.5W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama, portrait |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP, f/2.2, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, proximity, gyro |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Price | € 150 |
What are the key specifications of the Honor X6a?
It is powered by the Mediatek Helio G36, fitted with a 6.56 inch display, a battery with 5200 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.


