Honor X50 GT
- Snapdragon 8+ Gen 14 Nanometer
- 5800 mAhLi-Po
- 108 MegaPixel2160p
- 6.78 inches1220x2652
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Predecessor Comparison
Here's how Honor X50 GT compares with its predecessor Honor X40 GT:
Advantages of Honor X50 GT
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1, compared to the predecessor's Qualcomm SnapDragon 888. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone offers a larger battery capacity (5800 mAh) compared to the Honor X40 GT (4800 mAh), resulting in longer usage time.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Honor X50 GT comparisons
Honor X50 GT Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,800mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1 chipset
+47 more phones to find
| Released | 2024 January 04 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, MagicOS 7.2 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 35 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.6 x 75.5 x 8 mm |
| Weight | 192 g |
| IP Rating | IP53, Dust protected and protected against spraying water |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, Silver |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 400nits |
| Size | 6.78 inches, 112.6 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 91.2% |
| Resolution | 1220 x 2652 pixels, 19.5:9 ratio 431 ppi density |
1B colors | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 730 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 1x3.0 GHz Cortex-X2 + 3x2.5 GHz Cortex-A710 + 4x1.80 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 16GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 16GB/512GB |
| RAM/Storage V4 | 16GB/1024GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5800mAh |
| Wired charging | 35W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 108 MP, f/1.8, wide, 1/1.67, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP, f/2.0, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, ultrasound proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | 260 € |
What are the key specifications of the Honor X50 GT?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 5800 mAh capacity and a main camera sensor of 108MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
