Honor X5
- Helio G2512 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 8 MegaPixel1080p
- 6.5 inches720x1600
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Popular Honor X5 comparisons
Honor X5 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using MediaTek Helio G25 chipset
| Released | 2023 January 24 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 12 |
| Details | Android 12 |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 164 x 75.6 x 8.9 mm |
| Weight | 193 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Hybrid Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Sunrise Orange, Ocean Blue, Midnight Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | TFT LCD |
| Refresh rate | 60Hz |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 82.3% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 82.30% |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio 270 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | MediaTek Helio G25 |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 4x2.0 GHz Cortex-A53 + 4x1.5 GHz Cortex-A53 |
| RAM/Storage V1 | 2GB/32GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 5W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 8 MP, f/2.0, wide, AF |
| OIS | No |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP, f/2.2, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
What are the key specifications of the Honor X5?
It is powered by the MediaTek Helio G25, fitted with a 6.5 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 8MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.




