Honor Power 2
- Dimensity 8500 Elite4 Nanometer
- 10080 mAhSi/C
- 50 MegaPixel2160p
- 6.79 inches1200x2640
-
OS updates until 2028 (2+ years remaining) updates
-
Security patches until 2029 (3+ years) updates
Honor Power 2 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 10,080mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsNo other smartphones found using the same chipset(s).
| Released | 2026 January 05 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16, MagicOS 10 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 80 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162.1 x 76.3 x 8 mm |
| Weight | 216 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, White, Orange |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Aluminosilicate glass |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 8000nits |
| Size | 6.79 inches, 112.1 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 90.6% |
| Resolution | 1200 x 2640 pixels 427 ppi density |
1B colors, HDR Vivid, 3840Hz PWM | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 8500 Elite |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| Internal Storage | UFS 4.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.4 GHz Cortex-A725 + 3x3.2 GHz Cortex-A725 + 4x2.2 GHz Cortex-A725 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 10080mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Si/C Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.9, wide, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie | 16 MP, f/2.5, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, Auracast, ASHA |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1 + E5a, QZSS L1+L5, NavIC L5 |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, compass, proximity ultrasonic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | 330 € |
What are the key specifications of the Honor Power 2?
It is powered by the Mediatek Dimensity 8500 Elite, fitted with a 6.79 inch display, a battery with 10080 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.