Honor Play 80 Pro
- Snapdragon 6s Gen 36 Nanometer
- 7000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.8 inches720x1610
-
OS updates until 2028 (2+ years remaining) updates
-
Security patches until 2029 (3+ years) updates
Popular Honor Play 80 Pro comparisons
Honor Play 80 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 7,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 7,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 6s Gen 3 chipset
+4 more phones to find
| Released | 2026 April 01 |
| NFC | Yes |
| Details | Android 15, Magic OS 9 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 45 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 166.9 x 76.8 x 8.2 mm |
| Weight | 207 g |
| IP Rating | IP65, Dust-tight and protected against water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, White, Azure |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Aluminosilicate glass |
| Tech | TFT LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 850nits |
| Size | 6.8 inches, 111.2 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 86.7% |
| Resolution | 720 x 1610 pixels, 20:9 ratio 259 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 6s Gen 3 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Adreno 619 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.3 GHz Cortex-A78 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 6GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 7000mAh |
| Wired charging | 45W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP, f/2.2, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | 270 € |
What are the key specifications of the Honor Play 80 Pro?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 6s Gen 3, fitted with a 6.8 inch display, a battery with 7000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
