Honor Pad V8 Pro
- Dimensity 81005 Nanometer
- 10050 mAhLi-Po
- 13 MegaPixel2160p
- 12.1 inches2560x1600
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Honor Pad V8 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Premium Midrange models
Average: 9,663mAh | Current: 10,050mAh
TOP 3 Premium Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using MediaTek Dimensity 8100 chipset
+2 more phones to find
| Released | 2022 December 26 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 12 |
| Details | Android 12, Magic UI 7 |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 277 x 179 x 6.6 mm |
| Weight | 589 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | No |
| Details | Aluminum back or PU leather back and aluminum frame |
| Colors | Grey, Blue, Orange |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 144Hz |
| Brightness | 600nits |
| Size | 12.1 inches, 424.5 cm2 85.6% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 85.60% |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio 249 ppi density |
IMAX enhanced, 1B colors | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | MediaTek Dimensity 8100 |
| Nanometer | 5 nm |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 4x2.85 GHz Cortex-A78 + 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 10050mAh |
| Wired charging | 35W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C, magnetic connector |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 13 MP, f/2.0, wide, 1/3, AF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP, f/2.2 |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz, 8 stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | No |
| Price | € 350 |
What are the key specifications of the Honor Pad V8 Pro?
It is powered by the MediaTek Dimensity 8100, fitted with a 12.1 inch display, a battery with 10050 mAh capacity and a main camera sensor of 13MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.