Honor Pad 9
- Snapdragon 6Gen14 Nanometer
- 8300 mAhLi-Po
- 13 MegaPixel2160p
- 12.1 inches1600x2560
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Predecessor Comparison
Here's how Honor Pad 9 compares with its predecessor Honor Pad 8:
Advantages of Honor Pad 9
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm SnapDragon 6 Gen 1, compared to the predecessor's Qualcomm SnapDragon 680. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone offers a larger battery capacity (8300 mAh) compared to the Honor Pad 8 (7250 mAh), resulting in longer usage time.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Honor Pad 9 comparisons
Honor Pad 9 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 8,261mAh | Current: 8,300mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 6 Gen 1 chipset
+19 more phones to find
| Released | 2023 December 21 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, Magic UI 7.2 |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 278.2 x 180.1 x 7 mm |
| Weight | 555 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | No |
| Details | Aluminum back and frame |
| Colors | Gray, Blue, White |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 500nits |
| Size | 12.1 inches, 424.5 cm2 84.7% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 84.70% |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio 249 ppi density |
Anti-glare glass, 1B colors | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 6 Gen 1 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 710 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 4x2.2 GHz Cortex-A78 + 4x1.8 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V4 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 8300mAh |
| Wired charging | 35W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 13 MP, f/2.0, wide, AF |
| OIS | No |
| Features | LED flash |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP, f/2.2, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 8 stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Price | € 190 |
What are the key specifications of the Honor Pad 9?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 6 Gen 1, fitted with a 12.1 inch display, a battery with 8300 mAh capacity and a main camera sensor of 13MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
