Honor Magic7 RSR Porsche Design
- Snapdragon 8 Elite3 Nanometer
- 5850 mAhSi/C
- 180 MegaPixel2160p
- 6.8 inches1280x2800
-
OS updates until 2029 (3+ years remaining) updates
-
Security patches until 2029 (3+ years) updates
Popular Honor Magic7 RSR Porsche Design comparisons
Honor Magic7 RSR Porsche Design Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 5,850mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Elite chipset
| Released | 2024 December 23 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, MagicOS 9 |
| Major update cycle | 5 years |
| Security update cycle | 5 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 100 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162.7 x 77.1 x 8.8 mm |
| Weight | 228 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Back from glass and plastic frame |
| Colors | Agate Grey, Purple |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Crystal Shield Glass |
| Tech | LTPO OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 5000nits |
| Size | 6.8 inches, 112.8 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 89.9% |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio 453 ppi density |
1B colors, HDR, Dolby Vision | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Elite |
| Nanometer | 3 nm |
| GPU | Adreno 830 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M |
| RAM/Storage V1 | 16GB/512GB |
| RAM/Storage V2 | 24GB/1024GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5850mAh |
| Wired charging | 100W |
| Wireless charging | 80 W |
| Specs | Non-removable Si/C |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.4-2.0, 23mm wide, 1/1.3", 1.2, dual pixel PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LiDAR AF, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR, 10-bit video |
| Selfie | 50 MP, f/2.0, 22mm wide, 1/2.93, AF, TOF 3D, depth/biometrics sensor |
| Selfie Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5 |
| Sensors | Ultrasonic Fingerprint under display, Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Price | 1050 € |
What are the key specifications of the Honor Magic7 RSR Porsche Design?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Elite, fitted with a 6.8 inch display, a battery with 5850 mAh capacity and a main camera sensor of 180MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.

