Honor Magic Pad 3 Pro
- SD 8 Elite Gen 53 Nanometer
- 12450 mAhSi/C
- 13 MegaPixel2160p
- 13.3 inches2136x3200
-
OS updates until 2032 (6+ years remaining) updates
-
Security patches until 2032 (6+ years) updates
Popular Honor Magic Pad 3 Pro comparisons
Honor Magic Pad 3 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 9,736mAh | Current: 12,450mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Stylus models
Average: 9,506mAh | Current: 12,450mAh
TOP 3 Stylus Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 chipset
+12 more phones to find
| Released | 2025 October 15 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16, MagicOS 10 |
| Major update cycle | 7 years |
| Security update cycle | 7 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 80 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 293.9 x 201.4 x 5.8 mm |
| Weight | 595 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | No |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Gray, White, Gold |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 165Hz |
| Brightness | 1100 nits |
| Size | 13.3 inches, 527.0 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 89.0% |
| Resolution | 2136 x 3200 pixels, 3:2 ratio 289 ppi density |
1B colors, HDR Vivid | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Nanometer | 3 nm |
| GPU | Adreno 840 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/512GB |
| RAM/Storage V3 | 16GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 12450mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Si/C Li-Ion |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen2, Display Port 1.2, OTG, accessory connector pins |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 13 MP, f/2.0, AF |
| OIS | No |
| Features | LED flash |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie | 9 MP, f/2.2 |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | IMAX Enhanced |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, ASHA |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity accessories only, gyro |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | No |
| Price | 460 € |
What are the key specifications of the Honor Magic Pad 3 Pro?
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5, fitted with a 13.3 inch display, a battery with 12450 mAh capacity and a main camera sensor of 13MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.

