Honor Magic 7 Lite
- Snapdragon 6 Gen 14 Nanometer
- 6600 mAhSi/C
- 108 MegaPixel2160p
- 6.78 inches1224x2700
-
Final OS update in 2027 updates
-
Final security update in 2027 updates
Predecessor Comparison
Here's how Honor Magic 7 Lite compares with its predecessor Honor Magic 6 Lite:
Advantages of Honor Magic 7 Lite
- This phone offers a larger battery capacity (6600 mAh) compared to the Honor Magic 6 Lite (5800 mAh), resulting in longer usage time.
Drawbacks Compared to Honor Magic 6 Lite
- Both this model and the Honor Magic 6 Lite feature the same chipset: Qualcomm SnapDragon 6 Gen 1. Thereโs no upgrade in processing power.
๐ Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Honor Magic 7 Lite comparisons
Honor Magic 7 Lite Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 6,600mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 6 Gen 1 chipset
+19 more phones to find
| Released | 2025 January 02 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, MagicOS 8 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162.8 x 75.5 x 8 mm |
| Weight | 189 g |
| IP Rating | IP64, Dust-tight and protected against water splashes |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Titanium Purple, Titanium Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 4000nits |
| Size | 6.78 inches, 111.5 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 90.7% |
| Resolution | 1224 x 2700 pixels 437 ppi density |
1B Colors | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 6 Gen 1 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 710 |
| Internal Storage | eMMC |
| CPU | Octa-core 4x2.2 GHz Cortex-A78 + 4x1.8 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6600mAh |
| Wired charging | 66W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Si/C |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 108 MP, f/1.8, wide, 1/1.67", PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie | 16 MP, f/2.5, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, compass, proximity ultrasonic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | 370 โฌ |
What are the key specifications of the Honor Magic 7 Lite?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 6 Gen 1, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 6600 mAh capacity and a main camera sensor of 108MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.




