Honor Magic 5
- Snapdragon 8Gen24 Nanometer
- 5100 mAhLi-Po
- 54 MegaPixel2160p
- 6.73 inches1224x2688
-
OS updates until 2030 (4+ years remaining) updates
-
Security patches until 2030 (4+ years) updates
Honor Magic 5 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Premium Midrange models
Average: 5,161mAh | Current: 5,100mAh
TOP 3 Premium Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2 chipset
+45 more phones to find
| Released | 2023 February 27 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, Magic UI 7.1 |
| Major update cycle | 7 years |
| Security update cycle | 7 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 161.4 x 75.5 x 7.8 mm |
| Weight | 191 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Single SIM Nano-SIM or Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Glass back or PU Leather and Aluminum frame |
| Colors | Black, Glacier Blue, Green, Purple, Orange |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1600nits |
| Size | 6.73 inches, 110.2 cm2 90.4% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 90.40% |
| Resolution | 1224 x 2688 pixels 439 ppi density |
1B colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 740 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 1x3.2 GHz Cortex-X3 + 2x2.8 GHz Cortex-A715 + 2x2.8 GHz Cortex-A710 + 3x2.0 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 16GB/256GB |
| RAM/Storage V4 | 16GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5100mAh |
| Wired charging | 66W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 54 MP, f/1.9, wide, 1/1.49", PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR10, 10-bit video |
| Selfie | 12 MP, f/2.4, 100˚ ultrawide, 1.22µm |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit, Stereo Recording |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS L1, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1+E5a |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | € 900 |
What are the key specifications of the Honor Magic 5?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2, fitted with a 6.73 inch display, a battery with 5100 mAh capacity and a main camera sensor of 54MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.