Honor Magic 5 Pro
- Snapdragon 8Gen24 Nanometer
- 5100 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.81 inches1312x2848
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Security patches until 2028 (2+ years) updates
Popular Honor Magic 5 Pro comparisons
Honor Magic 5 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship models
Average: 4,849mAh | Current: 5,100mAh
TOP 3 Flagship Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2 chipset
+45 more phones to find
| Released | 2023 February 27 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, Magic UI 7.1 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 5 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162.9 x 76.7 x 8.8 mm |
| Weight | 219 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Single SIM Nano-SIM, eSIM or Dual SIM 2xNano-SIM, eSIM, dual stand-by |
| Details | Glass back or PU Leather and aluminum frame |
| Colors | Black, Meadow Green, Blue, Purple, Orange |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | LTPO OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1800nits |
| Size | 6.81 inches, 113.7 cm2 91.0% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 91.00% |
| Resolution | 1312 x 2848 pixels, 19.5:9 ratio 460 ppi density |
1B colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 740 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 1x3.2 GHz Cortex-X3 + 2x2.8 GHz Cortex-A715 + 2x2.8 GHz Cortex-A710 + 3x2.0 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/512GB |
| RAM/Storage V4 | 16GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5100mAh |
| Wired charging | 66W |
| Wireless charging | 50 W |
| Specs | Non-removable for International: Silicon Carbon 5450 mAh |
| USB | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.2, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.6, 23mm wide, 1/1.12" 1.4µm, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR10, 10-bit video |
| Selfie | 12 MP, f/2.4, 100˚ ultrawide, 1.22µm, TOF 3D, depth/biometrics sensor |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit, Stereo Recording |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS L1, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1+E5a |
| Sensors | Ultrasonic fingerprint under display, Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | € 1200 |
What are the key specifications of the Honor Magic 5 Pro?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2, fitted with a 6.81 inch display, a battery with 5100 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
