Honor 90
- Snapdragon 7Gen14 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 200 MegaPixel2160p
- 6.7 inches1200x2664
-
OS updates ended in 2025 updates
-
Security updates end this year (2026) updates
Popular Honor 90 comparisons
Honor 90 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,405mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 7 Gen 1 chipset
+8 more phones to find
| Released | 2023 May 29 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, MagicOS 7.1 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 161.9 x 74.1 x 7.8 mm |
| Weight | 183 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Colors | Midnight Black, Emerald Green, Diamond Silver, Peacock Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1600nits |
| Size | 6.7 inches, 108.9 cm2 90.8% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 90.80% |
| Resolution | 1200 x 2664 pixels 435 ppi density |
1B colors | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 7 Gen 1 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 644 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 1x2.5 GHz Cortex-A710 + 3x2.36 GHz Cortex-A710 + 4x1.8 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 16GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 16GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 66W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 200 MP, f/1.9, wide, 1/1.4", 0.56µm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie | 50 MP, f/2.4, 100˚, ultrawide |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, compass, ultrasound proximity |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | € 330 |
What are the key specifications of the Honor 90?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 7 Gen 1, fitted with a 6.7 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 200MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.

