Honor 600
- Snapdragon 7 Gen 44 Nanometer
- 7000 mAhSi/C
- 200 MegaPixel2160p
- 6.57 inches1264x2728
-
OS updates until 2030 (4+ years remaining) updates
-
Security patches until 2031 (5+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Honor 600 compares with its predecessor Honor 500:
Drawbacks Compared to Honor 500
- This device is equipped with a less powerful chipset (Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4) than the Honor 500 which had Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4.
- The battery has a smaller capacity (7000 mAh) than the Honor 500 (8000 mAh), which could affect battery life.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Honor 600 comparisons
Honor 600 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 7,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 chipset
| Released | 2026 April 22 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16, MagicOS 10 |
| Major update cycle | 4 years |
| Security update cycle | 5 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 156 x 74.7 x 7.8 mm |
| Weight | 190 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM· Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM max 2 at a time |
| Details | Plastic back and aluminum frame |
| Colors | Golden White, Black, Orange |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Mohs level 4 |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 8000nits |
| Size | 6.57 inches, 106.2 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 91.2% |
| Resolution | 1264 x 2728 pixels, 19.5:9 ratio 458 ppi density |
1B colors, 3840Hz PWM, HDR Vivid | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 722 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x2.8 GHz Cortex-720 + 4x2.4 GHz Cortex-720 + 3x1.8 GHz Cortex-520 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 7000mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Si/C Li-Ion 7000 mAh for International only |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 200 MP, f/1.9, wide, 1/1.4", 0.56µm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 50 MP, f/2.0, wide |
| Selfie Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity ultrasound, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Price | 600 € |
What are the key specifications of the Honor 600?
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4, fitted with a 6.57 inch display, a battery with 7000 mAh capacity and a main camera sensor of 200MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.