Honor 600 Pro
- Snapdragon 8 Elite3 Nanometer
- 7000 mAhSi/C
- 200 MegaPixel2160p
- 6.57 inches1264x2728
-
OS updates until 2032 (6+ years remaining) updates
-
Security patches until 2033 (7+ years) updates
Popular Honor 600 Pro comparisons
Honor 600 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 7,000mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Elite chipset
| Released | 2026 April 22 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16 |
| Major update cycle | 6 years |
| Security update cycle | 7 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 80 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 156 x 74.7 x 7.8 mm |
| Weight | 195 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM· Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM max 2 at a time |
| Details | Plastic back and aluminum frame |
| Colors | Golden White, Black, Orange |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Mohs level 4 |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 8000nits |
| Size | 6.57 inches, 106.2 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 91.2% |
| Resolution | 1264 x 2728 pixels, 19.5:9 ratio 458 ppi density |
1B colors, 3840Hz PWM, HDR Vivid | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Elite |
| Nanometer | 3 nm |
| GPU | Adreno 830 1200 MHz |
| Internal Storage | UFS 4.1 |
| CPU | Octa-core 2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/512GB |
| RAM/Storage V3 | 16GB/1024GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 7000mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | 50 W |
| Specs | Non-removable Si/C Li-Ion 7000 mAh International or 6400 mAh Europe |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 200 MP, f/1.9, wide, 1/1.4", 0.56µm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 50 MP, f/2.0, wide |
| Selfie Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity ultrasound, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Price | 800 € |
What are the key specifications of the Honor 600 Pro?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Elite, fitted with a 6.57 inch display, a battery with 7000 mAh capacity and a main camera sensor of 200MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.