Honor 400 Smart 4G
- Snapdragon 6856 Nanometer
- 6500 mAhLi-Po
- 108 MegaPixel1080p
- 6.77 inches720x1610
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Popular Honor 400 Smart 4G comparisons
Honor 400 Smart 4G Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 6,500mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm Snapdragon 685 chipset
+13 more phones to find
| Released | 2025 September 12 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, Magic OS 9 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 35 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 166.9 x 76.8 x 8.2 mm |
| Weight | 208 g |
| IP Rating | IP54, Protected against dust and water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Desert Gold, Velvet Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | TFT LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 850nits |
| Size | 6.77 inches, 110.2 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 86.0% |
| Resolution | 720 x 1610 pixels, 20:9 ratio 261 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm Snapdragon 685 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Adreno 610 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 4x2.8 GHz Cortex-A73 + 4x1.9 GHz Cortex-A53 |
| RAM/Storage V1 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6500mAh |
| Wired charging | 35W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 108 MP, f/1.8, wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP, f/2.0, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Price | 300 € |
What are the key specifications of the Honor 400 Smart 4G?
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 685, fitted with a 6.77 inch display, a battery with 6500 mAh capacity and a main camera sensor of 108MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
