Honor 400 Pro
- Snapdragon 8 Gen 34 Nanometer
- 5300 mAhSi/C
- 200 MegaPixel2160p
- 6.7 inches1280x2800
-
OS updates until 2031 (5+ years remaining) updates
-
Security patches until 2031 (5+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Honor 400 Pro compares with its predecessor Honor 300 Pro:
Drawbacks Compared to Honor 300 Pro
- Both this model and the Honor 300 Pro feature the same chipset: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. There’s no upgrade in processing power.
- Battery capacity remains the same as the Honor 300 Pro, offering no improvement.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Honor 400 Pro comparisons
Honor 400 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 5,300mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 chipset
| Released | 2025 May 22 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, MagicOS 9 |
| Major update cycle | 6 years |
| Security update cycle | 6 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 100 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 160.8 x 76.1 x 8.1 mm |
| Weight | 205 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Midnight Black, Lunar Grey, Tidal Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 5000nits |
| Size | 6.7 inches, 109.5 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 89.5% |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio 460 ppi density |
1B Colors, HDR | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 750 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 1x3.0 GHz Cortex-X4 + 5x2.95 GHz Cortex-A720 + 2x2.0 GHz Cortex-A520 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5300mAh |
| Wired charging | 100W |
| Wireless charging | 50 W |
| Specs | Non-removable Si/C Li-Ion 5300 mAh For Europe Only |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 200 MP, f/1.9, wide, 1/1.4", PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 50 MP, f/2.0, wide, 2 MP, f/2.4, depth |
| Selfie Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, compass, ultrasound proximity |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Price | £ 699.99 |
What are the key specifications of the Honor 400 Pro?
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, fitted with a 6.7 inch display, a battery with 5300 mAh capacity and a main camera sensor of 200MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.




