Honor 300
- Snapdragon 7 Gen 34 Nanometer
- 5300 mAhSi/C
- 50 MegaPixel2160p
- 6.7 inches1200x2664
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Predecessor Comparison
Here's how Honor 300 compares with its predecessor Honor 200:
Advantages of Honor 300
- This phone offers a larger battery capacity (5300 mAh) compared to the Honor 200 (5200 mAh), resulting in longer usage time.
Drawbacks Compared to Honor 200
- Both this model and the Honor 200 feature the same chipset: Qualcomm SnapDragon 7 Gen 3. There’s no upgrade in processing power.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Honor 300 comparisons
Honor 300 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,300mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 7 Gen 3 chipset
| Released | 2024 December 02 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, MagicOS 9 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 100 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 161 x 74.2 x 7 mm |
| Weight | 175 g |
| IP Rating | IP65, Dust-tight and protected against water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, White, Green, Purple, Gray |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 4000nits |
| Size | 6.7 inches, 108.5 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 90.8% |
| Resolution | 1200 x 2664 pixels 436 ppi density |
1B Colors | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 7 Gen 3 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 720 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 1x2.63 GHz Cortex-A715 + 3x2.4 GHz Cortex-A715 + 4x1.8 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/512GB |
| RAM/Storage V4 | 16GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5300mAh |
| Wired charging | 100W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Si/C Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/2.0, wide, 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 50 MP, f/2.1, wide |
| Selfie Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS B1I+B1c |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, compass, ultrasound proximity |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | 300 € |
What are the key specifications of the Honor 300?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 7 Gen 3, fitted with a 6.7 inch display, a battery with 5300 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
