Honor 300 Pro
- Snapdragon 8 Gen 34 Nanometer
- 5300 mAhSi/C
- 50 MegaPixel2160p
- 6.78 inches1224x2700
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Predecessor Comparison
Here's how Honor 300 Pro compares with its predecessor Honor 200 Pro:
Advantages of Honor 300 Pro
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, compared to the predecessor's Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone offers a larger battery capacity (5300 mAh) compared to the Honor 200 Pro (5200 mAh), resulting in longer usage time.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Honor 300 Pro comparisons
Honor 300 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 5,300mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 chipset
| Released | 2024 December 02 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, MagicOS 9 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 100 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.8 x 75.3 x 8.2 mm |
| Weight | 199 g |
| IP Rating | IP65, Dust-tight and protected against water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, White, Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 4000 nits |
| Size | 6.78 inches, 111.5 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 90.4% |
| Resolution | 1224 x 2700 pixels 437 ppi density |
1B Colors, HDR | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 750 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 1x3.0 GHz Cortex-X4 + 5x2.95 GHz Cortex-A720 + 2x2.0 GHz Cortex-A520 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/512GB |
| RAM/Storage V3 | 16GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5300mAh |
| Wired charging | 100W |
| Wireless charging | 80 W |
| Specs | Non-removable Si/C |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/2.0, wide, 1/1.56", 1.0, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 50 MP, f/2.1, wide, 2 MP, f/2.4, depth |
| Selfie Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS B1I+B1c |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, compass, ultrasound proximity |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Price | 480 € |
What are the key specifications of the Honor 300 Pro?
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 5300 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.