HMD Skyline
- Snapdragon 7s Gen 24 Nanometer
- 4600 mAhLi-Po
- 108 MegaPixel2160p
- 6.55 inches1080x2400
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
HMD Skyline Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 4,600mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 chipset
+13 more phones to find
| Released | 2024 July 18 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, up to 15 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 159.8 x 76 x 8.9 mm |
| Weight | 209.5 g |
| IP Rating | IP54, Protected against dust and water splashes |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Details | Back from glass and aluminum frame |
| Colors | Neon Pink, Twisted Black, Blue Topaz |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 3 |
| Tech | P-OLED |
| Refresh rate | 144Hz |
| Brightness | 1000 nits |
| Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 85.3% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 402 ppi density |
HDR10 | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 710 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 4x2.40 GHz Cortex-A78 + 4x1.95 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4600mAh |
| Wired charging | 33W |
| Wireless charging | 15 W |
| Specs | Removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 108 MP, f/1.8, wide, 1/1.67, 0.64, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie | 50 MP, f/2.5, wide, AF |
| Selfie Video | 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | It depends on the version |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 6E |
| 5G | Yes |
| Price | $ 349.99 / € 339.99 / £ 379.83 |
What are the key specifications of the HMD Skyline?
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2, fitted with a 6.55 inch display, a battery with 4600 mAh capacity and a main camera sensor of 108MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.