Google Pixel 9
- Google Tensor G44 Nanometer
- 4700 mAhLi-Ion
- 50 MegaPixel2160p
- 6.3 inches1080x2424
-
OS updates until 2031 (5+ years remaining) updates
-
Security patches until 2031 (5+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Google Pixel 9 compares with its predecessor Google Pixel 8:
Advantages of Google Pixel 9
- This phone is powered by a better chipset: Google Tensor G4, compared to the predecessor's Google Tensor G3. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone offers a larger battery capacity (4700 mAh) compared to the Google Pixel 8 (4575 mAh), resulting in longer usage time.
๐ Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Google Pixel 9 comparisons
Google Pixel 9 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship models
Average: 4,849mAh | Current: 4,700mAh
TOP 3 Flagship Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Compact Size models
Average: 4,740mAh | Current: 4,700mAh
TOP 3 Compact Size Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Google Tensor G4 chipset
+3 more phones to find
| Released | 2024 August 13 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14 |
| Major update cycle | 7 years |
| Security update cycle | 7 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 152.8 x 72 x 8.5 mm |
| Weight | 198 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Nano-SIM and eSIM |
| Details | Back from Gorilla Glass Victus 2 and aluminum frame |
| Colors | Obsidian, Porcelain, Wintergreen, Peony |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass Victus 2 |
| Tech | OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 2700nits |
| Size | 6.3 inches, 94.7 cm2 86.1% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 86.10% |
| Resolution | 1080 x 2424 pixels, 20:9 ratio 422 ppi density |
Always-on display, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Google Tensor G4 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G715 MC7 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.1 GHz Cortex-X4 + 3x2.6 GHz Cortex-A720 + 4x1.92 GHz Cortex-A520 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4700mAh |
| Wired charging | 27W |
| Wireless charging | 15 W |
| Specs | Non-removable Li-Ion |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.7, 25mm wide, 1/1.31", 1.2ยตm, dual pixel PDAF, single-zone Laser AF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, Pixel Shift, Ultra HDR, panorama, Best Take |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@24/30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
| Selfie | 10.5 MP, f/2.2, 20mm ultrawide, 1/3.1, 1.22ยตm, PDAF |
| Selfie Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Sensors | Ultrasonic fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band Global, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band India |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Sar | 0.99 W/kg head, 1.40 W/kg body |
| Price | 899 โฌ |
What are the key specifications of the Google Pixel 9?
It is powered by the Google Tensor G4, fitted with a 6.3 inch display, a battery with 4700 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.



