Google Pixel 8a
- Google Tensor G34 Nanometer
- 4492 mAhLi-Po
- 64 MegaPixel2160p
- 6.1 inches1080x2400
-
OS updates until 2031 (5+ years remaining) updates
-
Security patches until 2031 (5+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Google Pixel 8a compares with its predecessor Google Pixel 7a:
Advantages of Google Pixel 8a
- This phone is powered by a better chipset: Google Tensor G3, compared to the predecessor's Google Tensor G2. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone offers a larger battery capacity (4492 mAh) compared to the Google Pixel 7a (4385 mAh), resulting in longer usage time.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Google Pixel 8a comparisons
Google Pixel 8a Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 4,492mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Google Tensor G3 chipset
| Released | 2024 May 07 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14 |
| Major update cycle | 7 years |
| Security update cycle | 7 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 152.1 x 72.7 x 8.9 mm |
| Weight | 188 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Nano-SIM and eSIM |
| Details | Back from plastic and aluminum frame |
| Colors | Obsidian, Porcelain, Bay, Aloe |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 3 |
| Tech | OLED, HDR, 120Hz, 2000 nits peak |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 2000nits |
| Size | 6.1 inches, 90.3 cm2 81.6% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 81.60% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 430 ppi density |
Always-on display | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Google Tensor G3 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Immortalis-G715s MC10 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Nona-core 1x3.0 GHz Cortex-X3 + 4x2.45 GHz Cortex-A715 + 4x2.15 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4492mAh |
| Wired charging | 18W |
| Wireless charging | 7.5 W |
| Specs | Non-removable |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 64 MP, f/1.9, 26mm wide, 1/1.73", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Dual-LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, OIS |
| Selfie | 13 MP, f/2.2, 20mm ultrawide, 1.12µm |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual/tri-band market/region dependent |
| WiFi 6/7 | WiFi 6E |
| 5G | Yes |
| Price | $ 499 |
What are the key specifications of the Google Pixel 8a?
It is powered by the Google Tensor G3, fitted with a 6.1 inch display, a battery with 4492 mAh capacity and a main camera sensor of 64MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.
