Google Pixel 7
- Google Tensor G25 Nanometer
- 4355 mAhLi-Ion
- 50 MegaPixel2160p
- 6.3 inches1080x2400
-
OS updates ended in 2025 updates
-
Final security update in 2027 updates
Predecessor Comparison
Here's how Google Pixel 7 compares with its predecessor Google Pixel 6:
Advantages of Google Pixel 7
- This phone is powered by a better chipset: Google Tensor G2, compared to the predecessor's Google Tensor. This means faster processing and improved overall performance.
Drawbacks Compared to Google Pixel 6
- The battery has a smaller capacity (4355 mAh) than the Google Pixel 6 (4614 mAh), which could affect battery life.
๐ Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Google Pixel 7 comparisons
Google Pixel 7 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship models
Average: 4,849mAh | Current: 4,355mAh
TOP 3 Flagship Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Compact Size models
Average: 4,738mAh | Current: 4,355mAh
TOP 3 Compact Size Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Google Tensor G2 chipset
| Released | 2022 October 06 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 5 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 155.6 x 73.2 x 8.7 mm |
| Weight | 197 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Nano-SIM and/or eSIM |
| Details | Back from Gorilla Glass Victus and aluminum frame |
| Colors | Obsidian, Lemongrass, Snow |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass Victus |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 90Hz |
| Brightness | 1400nits |
| Size | 6.3 inches |
| Screen to Body Ratio | 84.90% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 416 ppi density |
Always-on display, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Google Tensor G2 |
| Nanometer | 5 nm |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 2x2.85 GHz Cortex-X1 + 2x2.35 GHz Cortex-A78 + 4x1.80 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4355mAh |
| Wired charging | 30W |
| Wireless charging | 20 W |
| Specs | Non-removable Li-Ion |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.9, 25mm (wide), 1/1.31", 1.2ยตm, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Dual-LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
| Selfie | 10.8 MP, f/2.2, 21mm ultrawide, 1/3.1, 1.22ยตm |
| Selfie Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | Dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| WiFi 6/7 | WiFi 6E |
| 5G | Yes |
| Price | โฌโ649.00, $โ588.00, ยฃโ599.00 |
What are the key specifications of the Google Pixel 7?
It is powered by the Google Tensor G2, fitted with a 6.3 inch display, a battery with 4355 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.


