Google Pixel 10a
- Google Tensor G44 Nanometer
- 5100 mAhLi-Po
- 48 MegaPixel2160p
- 6.3 inches1080x2424
-
OS updates until 2033 (7+ years remaining) updates
-
Security patches until 2033 (7+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Google Pixel 10a compares with its predecessor Google Pixel 9a:
Drawbacks Compared to Google Pixel 9a
- Both this model and the Google Pixel 9a feature the same chipset: Google Tensor G4. There’s no upgrade in processing power.
- Battery capacity remains the same as the Google Pixel 9a, offering no improvement.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Google Pixel 10a comparisons
Google Pixel 10a Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,787mAh | Current: 5,100mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Compact Size models
Average: 4,738mAh | Current: 5,100mAh
TOP 3 Compact Size Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Google Tensor G4 chipset
| Released | 2026 February 18 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16 |
| Major update cycle | 7 years |
| Security update cycle | 7 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 153.9 x 73 x 9 mm |
| Weight | 183 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Details | Plastic back and aluminum frame |
| Colors | Obsidian, Fog, Berry, Lavender |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 7i |
| Tech | P-OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 3000nits |
| Size | 6.3 inches, 94.7 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 84.3% |
| Resolution | 1080 x 2424 pixels, 20:9 ratio 422 ppi density |
HDR | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Google Tensor G4 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G715 MP7 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.1 GHz Cortex-X4 + 3x2.6 GHz Cortex-A720 + 4x1.9 GHz Cortex-A520 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5100mAh |
| Wired charging | 30W |
| Wireless charging | 10 W |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 48 MP, f/1.7, 25mm wide, 1/2.0", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Dual-LED flash, Pixel Shift, Ultra HDR, panorama, Best Take |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 13 MP, f/2.2, 20mm ultrawide, 1/3.1, 1.12µm |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual/tri-band market/region dependent |
| WiFi 6/7 | WiFi 6E |
| 5G | Yes |
| Price | € 549.00 / $ 499.00 / £ 499.00 |
What are the key specifications of the Google Pixel 10a?
It is powered by the Google Tensor G4, fitted with a 6.3 inch display, a battery with 5100 mAh capacity and a main camera sensor of 48MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.



