Coolpad Cool 30i
- Helio G3712 Nanometer
- 4500 mAh
- 50 MegaPixel1080p
- 6.56 inches720x1600
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Coolpad Cool 30i Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,339mAh | Current: 4,500mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using MediaTek Helio G37 chipset
| Released | 2023 December 27 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, CoolOS |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 166.2 x 76.7 x 8.3 mm |
| Weight | 197.6 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Hybrid Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Cream White, Desert Gold, Lavender Purple, Sky Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 60Hz |
| Brightness | 350nits |
| Size | 6.56 inches, 103.9 cm2 81.5% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 81.50% |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio 267 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | MediaTek Helio G37 |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 4x2.3 GHz Cortex-A53 + 4x1.7 GHz Cortex-A53 |
| RAM/Storage V1 | 6GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4500mAh |
| Wired charging | 10W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.6 wide, PDAF, Depth camera |
| OIS | No |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, proximity |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
What are the key specifications of the Coolpad Cool 30i?
It is powered by the MediaTek Helio G37, fitted with a 6.56 inch display, a battery with 4500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.