Asus Zenfone 9
- Snapdragon 8+Gen14 Nanometer
- 4300 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel4320p
- 5.9 inches1080x2400
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Popular Asus Zenfone 9 comparisons
Asus Zenfone 9 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship models
Average: 4,849mAh | Current: 4,300mAh
TOP 3 Flagship Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Compact Size models
Average: 4,738mAh | Current: 4,300mAh
TOP 3 Compact Size Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1 chipset
+47 more phones to find
| Released | 2022 July 28 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 12 |
| Details | Android 12, ZenUI |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 146.5 x 68.1 x 9.1 mm |
| Weight | 169 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Polymer back and aluminum frame |
| Colors | Black, Blue, Red, Silver |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass Victus |
| Tech | Super AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1100nits |
| Size | 5.9 inches, 84.4 cm2 84.6% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 84.60% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 445 ppi density |
Always-on display, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 730 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.19 GHz Cortex-X2 + 3x2.75 GHz Cortex-A710 + 4x1.80 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 16GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4300mAh |
| Wired charging | 30W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 3.0, USB On-The-Go |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.9, 23.8mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, gimbal OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS, HDR |
| Selfie | 12 MP, f/2.5, 27.5mm standard, 1/2.93, 1.22µm, dual pixel PDAF |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz, 2 OZO Microphones For Audio Noise Reduction |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LDAC |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | A-GPS, GLONASS 1, BDS 2, GALILEO 2, QZSS 2, NavIC 1 |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass, hall |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| WiFi 6/7 | WiFi 6E |
| 5G | Yes |
| Price | € 800 |
What are the key specifications of the Asus Zenfone 9?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1, fitted with a 5.9 inch display, a battery with 4300 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.


