Asus Zenfone 8 Flip
- Snapdragon 8885 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 64 MegaPixel4320p
- 6.67 inches1080x2400
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Popular Asus Zenfone 8 Flip comparisons
Asus Zenfone 8 Flip Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship models
Average: 4,849mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Flagship Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 888 chipset
+18 more phones to find
| Released | 2021 May 12 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 11 |
| Details | Android 11 |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 165 x 77.3 x 9.6 mm |
| Weight | 230 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Back from Gorilla Glass 3 and aluminum frame |
| Colors | Galactic Black, Glacier Silver |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 6 |
| Tech | Super AMOLED |
| Refresh rate | 90Hz |
| Brightness | 1000nits |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 84.2% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 84.20% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 395 ppi density |
Always-on display, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 888 |
| Nanometer | 5 nm |
| GPU | Adreno 660 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x2.84 GHz Kryo 680 + 3x2.42 GHz Kryo 680 + 4x1.80 GHz Kryo 680 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 30W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 64 MP, f/1.8, 26mm wide, 1/1.73, 0.8µm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | Dual-LED flash, HDR, auto panorama motorized rotation |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS, HDR |
| Selfie | Motorized flip-up main camera module |
| Selfie Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS, HDR |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, NavIC, BDS tri-band |
| Sensors | Fingerprint under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| WiFi 6/7 | WiFi 6E |
| 5G | Yes |
| Price | $ 605.00 / £ 639.99 / € 785.28 |
What are the key specifications of the Asus Zenfone 8 Flip?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 888, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 64MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
