Asus Zenfone 12 Ultra
- Snapdragon 8 Elite3 Nanometer
- 5500 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel4320p
- 6.78 inches1080x2400
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2029 (3+ years) updates
Popular Asus Zenfone 12 Ultra comparisons
Asus Zenfone 12 Ultra Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,787mAh | Current: 5,500mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Elite chipset
| Released | 2025 February 06 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.8 x 77 x 8.9 mm |
| Weight | 220 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM max 2 at a time |
| Details | Back from glass and aluminum frame |
| Colors | Ebony Black, Sakura White, Sage Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass Victus 2 |
| Tech | LTPO AMOLED |
| Refresh rate | 144Hz |
| Brightness | 2500nits |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 88.0% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 388 ppi density |
HDR10 | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Elite |
| Nanometer | 3 nm |
| GPU | Adreno 830 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 16GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5500mAh |
| Wired charging | 65W |
| Wireless charging | 15 W |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.9, 24mm wide, 1/1.56", 1.0, PDAF, gimbal OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS, HDR10+ |
| Selfie | 32 MP, f/2.5, 22mm wide, 1/3.2, 0.7 |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 32-bit/384kHz Hi-Res + Hi-Res wireless audio |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5, NavIC, GLONASS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Price | 1000 € |
What are the key specifications of the Asus Zenfone 12 Ultra?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Elite, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 5500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.

