Apple iPhone 17e
- Apple A193 Nanometer
- 4005 mAhLi-Ion
- 48 MegaPixel2160p
- 6.1 inches1170x2532
-
OS updates until 2031 (5+ years remaining) updates
-
Security patches until 2033 (7+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Apple iPhone 17e compares with its predecessor Apple iPhone 16e:
Advantages of Apple iPhone 17e
- This phone is powered by a better chipset: Apple A19, compared to the predecessor's Apple A18. This means faster processing and improved overall performance.
Drawbacks Compared to Apple iPhone 16e
- Battery capacity remains the same as the Apple iPhone 16e, offering no improvement.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Apple iPhone 17e comparisons
Apple iPhone 17e Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship models
Average: 4,849mAh | Current: 4,005mAh
TOP 3 Flagship Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Compact Size models
Average: 4,738mAh | Current: 4,005mAh
TOP 3 Compact Size Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Apple A19 chipset
| Released | 2026 March 02 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | iOS 26.3 |
| Details | iOS 26.3 |
| Major update cycle | 5 years |
| Security update cycle | 7 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm |
| Weight | 169 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM + eSIM max 2 at a time; International· eSIM + eSIM 8 or more, max 2 at a time; USA· Nano-SIM + Nano-SIM China |
| Details | Back from glass and aluminum frame |
| Colors | Black, White, Soft Pink |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Ceramic Shield 2 |
| Tech | Super Retina XDR OLED |
| Refresh rate | 60Hz |
| Brightness | 1200nits |
| Size | 6.1 inches, 90.2 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 86.0% |
| Resolution | 1170 x 2532 pixels, 19.5:9 ratio 460 ppi density |
Anti-reflective coating, HDR10 | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Apple A19 |
| Nanometer | 3 nm |
| GPU | Apple GPU 4-core graphics |
| Internal Storage | NVMe |
| CPU | Hexa-core |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4005mAh |
| Wired charging | 15W |
| Wireless charging | 15 W |
| Specs | Non-removable Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 48 MP, f/1.6, 26mm wide, 1/2.55, 0.7µm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama, 3D spatial audio |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, Dolby Vision HDR, OIS, stereo sound rec. |
| Selfie | 12 MP, f/1.9, 23mm wide, 1/3.6, 1.0µm, PDAF, SL 3D, depth/biometrics sensor |
| Selfie Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, Dolby Vision HDR |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | 700 € |
What are the key specifications of the Apple iPhone 17e?
It is powered by the Apple A19, fitted with a 6.1 inch display, a battery with 4005 mAh capacity and a main camera sensor of 48MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.


