Apple iPhone 13 Pro Max
- A15 Bionic5 Nanometer
- 4352 mAhLi-Ion
- 12 MegaPixel2160p
- 6.7 inches1284x2778
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Security patches until 2028 (2+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Apple iPhone 13 Pro Max compares with its predecessor Apple iPhone 12 Pro Max:
Advantages of Apple iPhone 13 Pro Max
- This phone is powered by a better chipset: Apple A15 Bionic, compared to the predecessor's Apple A14 Bionic. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone offers a larger battery capacity (4352 mAh) compared to the Apple iPhone 12 Pro Max (3687 mAh), resulting in longer usage time.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Apple iPhone 13 Pro Max comparisons
- VS

Apple iPhone 13 Pro Max

Apple iPhone 17
Compared 59 times - VS

Apple iPhone 13

Apple iPhone 13 Pro Max
Compared 54 times - VS

Apple iPhone 13 Pro Max

Apple iPhone 14 Pro Max
Compared 47 times - VS

Apple iPhone 13 Pro Max

Samsung Galaxy S24 Plus
Compared 46 times - VS

Apple iPhone 13 Pro Max

Samsung Galaxy S23 Ultra
Compared 45 times
Apple iPhone 13 Pro Max Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship models
Average: 4,849mAh | Current: 4,352mAh
TOP 3 Flagship Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Apple A15 Bionic chipset
+5 more phones to find
| Released | 2021 September 14 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | iOS 15 |
| Details | iOS 15 |
| Major update cycle | 5 years |
| Security update cycle | 7 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 160.8 x 78.1 x 7.7 mm |
| Weight | 240 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Single SIM Nano-SIM and/or eSIM or Dual SIM Nano-SIM/eSIM, dual stand-by |
| Details | Back from Gorilla Glass and stainless steel frame |
| Colors | Graphite, Gold, Silver, Sierra Blue, Alpine Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Ceramic Shield Glass |
| Tech | Super Retina XDR OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1200nits |
| Size | 6.7 inches, 109.8 cm2 87.4% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 87.40% |
| Resolution | 1284 x 2778 pixels, 19.5:9 ratio 458 ppi density |
Wide color gamut, True-tone, HDR10, Dolby Vision | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Apple A15 Bionic |
| Nanometer | 5 nm |
| GPU | Apple GPU 5-core graphics |
| Internal Storage | NVMe |
| CPU | Hexa-core 2x3.22 GHz Avalanche + 4... GHz Blizzard |
| RAM/Storage V1 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 6GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 6GB/512GB |
| RAM/Storage V4 | 6GB/1024GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4352mAh |
| Wired charging | 27W |
| Wireless charging | 15 W |
| Specs | Non-removable Li-Ion 16.75 Wh |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 12 MP, f/1.5, 26mm wide, 1.9µm, Dual Pixel PDAF, sensor-shift OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR photo/panorama |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10âbit HDR, Dolby Vision HDR up to 60fps, ProRes, Cinematic mode, stereo sound rec. |
| Selfie | 12 MP, f/2.2, 23mm wide, 1/3.6, SL 3D, depth/biometrics sensor |
| Selfie Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Sar | 0.99 W/kg head, 0.98 W/kg body |
| Price | € 1.300 / $1.099 / ₹ 129.900 |
What are the key specifications of the Apple iPhone 13 Pro Max?
It is powered by the Apple A15 Bionic, fitted with a 6.7 inch display, a battery with 4352 mAh capacity and a main camera sensor of 12MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.