Apple iPad Mini 2021
- Apple A15 Bionic5 Nanometer
- mAhLi-Ion
- 8 MegaPixel2160p
- 8.3 inches1488x2266
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Apple iPad Mini 2021 Size
Smartphones using Apple A15 Bionic chipset
+5 more phones to find
| Released | 2021 September 14 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | iPadOS 15 |
| Details | iPadOS 15 |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
| Weight | 293 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
| Details | Back and frame from aluminum |
| Colors | Space Gray, Pink, Purple, Starlight |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass |
| Tech | Liquid Retina IPS LCD |
| Refresh rate | 60Hz |
| Brightness | 500nits |
| Size | 8.3 inches, 203.9 cm2 77.4% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 77.40% |
| Resolution | 1488 x 2266 pixels, 3:2 ratio 327 ppi density |
Wide color gamut, True-tone | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Apple A15 Bionic |
| Nanometer | 5 nm |
| GPU | Apple GPU 5-core |
| CPU | Hexa-core 2x2.93 GHz + 4... GHz |
| RAM/Storage V1 | 4GB/64GB |
| RAM/Storage V2 | 4GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable 19.3 Wh Li-Ion |
| USB | USB Type-C 3.1, DisplayPort |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 12 MP, f/1.8, wide, AF |
| OIS | No |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps; gyro-EIS |
| Selfie | 12 MP, f/2.4, 122Ë ultrawide |
| Selfie Video | 1080p@25/30/60fps, gyro-EIS |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | A-GPS, GLONASS for 5G model only |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, compass, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
What are the key specifications of the Apple iPad Mini 2021?
It is powered by the Apple A15 Bionic, fitted with a 8.3 inch display, a battery with mAh capacity and a main camera sensor of 8MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.