Apple iPad Air 2022
- Apple M15 Nanometer
- mAhLi-Ion
- 12 MegaPixel2160p
- 10.9 inches1640x2360
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Apple iPad Air 2022 Size
Smartphones using Apple M1 chipset
| Released | 2022 March 08 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | iPadOS 15.4 |
| Details | iPadOS 15.4 |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
| Weight | 461 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
| Details | Glass front with oleophobic coating and aluminum back and frame |
| Colors | Space Gray, Starlight, Pink, Purple, Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Scratch Resistant Glass |
| Tech | Liquid Retina IPS LCD |
| Refresh rate | 60Hz |
| Brightness | 500nits |
| Screen to Body Ratio | 81.30% |
| Resolution | 1640 x 2360 pixels 264 ppi density |
True-tone, Wide color gamut | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Apple M1 |
| Nanometer | 5 nm |
| Internal Storage | NVMe |
| CPU | Octa-core |
| RAM/Storage V1 | 8GB/64GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Ion 28.6 Wh |
| USB | USB Type-C 3.1 Gen2, DisplayPort; magnetic connector |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 12 MP, f/1.8, wide, 1/3, 1.22µm, dual pixel PDAF |
| OIS | No |
| Features | HDR |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps; gyro-EIS |
| Selfie | 12 MP, f/2.4, 122˚ Ultrawide |
| Selfie Video | 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | A-GPS, GLONASS only for 5G model |
| Sensors | Fingerprint top-mounted, accelerometer, gyro, compass, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | € 550 |
What are the key specifications of the Apple iPad Air 2022?
It is powered by the Apple M1, fitted with a 10.9 inch display, a battery with mAh capacity and a main camera sensor of 12MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.