Sharp Aquos wish 5
- Dimensity 63006 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.6 inches720x1612
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2029 (3+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Sharp Aquos wish 5 compares with its predecessor Sharp Aquos wish 4:
Advantages of Sharp Aquos wish 5
- This phone is powered by a better chipset: Mediatek Dimensity 6300, compared to the predecessor's MediaTek Dimensity 700. This means faster processing and improved overall performance.
Drawbacks Compared to Sharp Aquos wish 4
- Battery capacity remains the same as the Sharp Aquos wish 4, offering no improvement.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Sharp Aquos wish 5 comparisons
Sharp Aquos wish 5 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 6300 chipset
| Released | 2025 May 29 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 166 x 76 x 8.8 mm |
| Weight | 187 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, Blue, White, Green, Pink |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 400nits |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 82.9% |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio 267 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 6300 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Internal Storage | UFS 2.1 |
| CPU | Octa-core 2x2.4 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/64GB |
| RAM/Storage V2 | 4GB/128GB |
| RAM/Storage V3 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V4 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 27W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 25mm wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes, gyro-EIS |
| Selfie | 8 MP, f/2.0, 26mm wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | It depends on the version |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | 200 € |
What are the key specifications of the Sharp Aquos wish 5?
It is powered by the Mediatek Dimensity 6300, fitted with a 6.6 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.